Okkalı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

En keyifli sohbetlerin, en güzel toplanmaların baş tacıdır Türk kahvesi. Şöyle bir de okkalı oldu mukeyifler tam keyiftir. Ancak Türk kahvesi nasıl yapılır? O okkalı hale nasıl getirilir de içenleri mest ederve hatta 40 yıl hatıra ulaşır?Türk kahvesi konusu herkesin üzerine bir şeyler söyleyebildiği, aslında sanılan kadar basit olmayan birdurumdur. Çok önemli püf noktaları vardır ve bunlara uyarsanız harika köpüklü kahveler yapabilmeşansınız da vardır.Boşuna dememişler, bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır diye. Kendimizi unutturmayalım, hatırlarhatıralarda kalmasın diye başlıyoruz Türk kahvesi yapmaya.

Her zaman soğuk su kullanın
Soğuk su olarak bahsettiğimiz su oda ısında bulunan su. Dolaptan çıkardığınız su da kettle’dakaynattığınız su da uygun değildir Türk kahvesi için. Oda sıcaklığı en iyi halidir güzel bir kahvenin.

Kahvenin taze olmasına dikkat edin
Tamam, kahveyi taze alıyorsunuz ancak kahveyi koyduğunuz kavanozu ne kadar sürede biryıkıyorsunuz? İçine her kahve koyuşunuzda o kavanoz tertemiz olmalı. Hiçbir zaman daha öncedenkahve kalmış bir kavanozu kullanmayın.

Bakır cezve kullanın, en iyisi odur
Kim uğraşacak canım onun kalaylanmasıyla gibi soruları sorarken buldum sizi. Sormayın. Elektriklikahve makineleri ne kadar kısacık sürede kahve hazırlayıp bize zamandan kazandırsa da aslındakahve, kendine vakit ayrılmasını ister. O yüzden pişmek için bakır cezveye ihtiyacı vardır.

Kısık ateşte pişirmek gerek, yavaş yavaş, nazik nazik
Harlamıyoruz, asla harlamıyoruz ateşi. Çünkü bir anda pişip kahvenin hiçbir şeye benzememe ihtimalipek yüksektir. Hal böyle olunca kısık ateşte pişirmek, tavlamak gerek kahveyi. Ağır ağır pişsin ki dahada lezzetlensin.

Daima ölçüye dikkat edin
Sade, az şekerli, orta şekerli ya da şekerli. Kahvede neredeyse yalnızca 4 farklı şeker seçeneği vardır.Bilirsiniz ki sadede hiç şeker koymazsınız. Az şekerlide kaşığın ucuyla alırsınız. Burada asıl amacınıztelvenin de kahveyi tutmasını sağlamaktır.Orta şekerlide kaşığı yarılarsınız. Tatlı kaşığından bahsediyoruz bu arada. Çünkü bir kişilik kahve için 1tatlı kaşığı tepeleme Türk kahvesi gerekir. Öyle çılgınlar gibi de tepelemeyelim tabii ki de ..Şekerlide ise bire bir ölçü tutturabiliriz.

İki kere taşırın
İki taşımlık kahveleriniz olsun. Çünkü ilk taşımda kahvenin kaymağını alır, ikinci taşımda lezzet ve biraz daha kaymak eklersiniz. Kaymak dediğimiz kısım ise köpük tam olarak. İşin okkası da hem köpüğünde hem de tadında.

Afiyetler olsun…