Uykusuz gecelerin ve uzun çalışma saatlerinin dostu, uykunun düşmanı, dost meclislerindeki koyu muhabbetin vazgeçilmezidir, Ülkemiz de ve dünya çapında bir kahve kültürü var ve bu kültür uzun yıllara dayanmaktadır. Geçmişten günümüze değişmeyen değerlerden biridir, Kahve çekirdeğinin serüvenine son yıllarda birçok çeşidi eklendi. Soğuk içecekler ve sıcak içecekler bazında birçok kahve türü çıktı ve bunlar ülkemizde cafe kültürünün de etkisi ile oldukça popüler olmaya başladı.

Bu kahve türlerinin çıkması ile her kesimden insanın damak tadına uyum sağlaması amacı ile bir kavram daha ortaya çıktı.

Kahvelerin içine farklı aromalar katmak için üretilmiş olan şuruplardır ve birçok farklı tadı deneyimleyebilir ve ardından sizin damak tadınıza en uygun olan kahveyi içebilirsiniz. Ben farklı tatları deneyimlemeyi kendimi şaşırtmayı seviyorum diyorsanız kahve şurupları tam size uygun veya ben tek bir kahve severim hep onu içerim diyorsanız sizin damak zevkinize uygun bir şurubu mutlaka bulabilirsiniz. Çünkü kahve şurupları kategorisi oldukça geniş bir alana yayılmaktadır. İster vanilyalı, ister çikolatalı, ister çilekli ve daha envai çeşit kahve şurubu ekleyip farklı tatları deneyimleyebilirsiniz.

Kahve Şurupları Nasıl Kullanılır?

Kahve şurupları, hem sıcak hem de soğuk olarak deneyebilirsiniz. Sıcak kahve türüne sahip bir içecek yaptığınızda sıcaklıkla eriyecek olan kahve şurubu ile her yudumda aynı orantıda aroma alabilirsiniz. Veya soğuk kahve kategorisine sahip bir kahve hazırlıyorsanız, soğuk kahvede erimeyen kahve şurubunun tadını bölgesel olarak daha yoğun şekilde alabilirsiniz.

Bir Kahveye Ne Kadar Kahve Şurubu Eklenmelidir?

Kahve şurubu eklemek tamamen sizin kontrolünüzde olan bir durumdur. Eğer yoğun bir muz aroması tadımlamak istiyorsanız 2 ila 3 damla arasında şurubu ekleyebilirsiniz. Veya orantılı bir tat deneyimlemek istiyorsanız bunun içinde 1 ila 2damla şurubu eklemek sizin için yeterli olacaktır. Tamamen sizin damak tadınıza uygun olarak seçtiğiniz bu kahve şurupları yine sizin damak zevkinize uygun olarak doz olarak kullanılmaktadır.

Kahve Şurubu Katılmış Latte Nasıl Yapılır?

Latte en güzel en yoğun olarak espresso makinelerinde ile yapılmaktır. Bu espresso makineleri ile lattenin temelini oluşturan süt köpürtme yapılabilmektedir.Öncelik olarak latte yapımında, taze çekilmiş espresso kahve hazırlanır. Bu genellikle14 ila 18 gr. arasında tercih edilmektedir, barista ekipmanı olan tamper aracılığı ile düzleştirilip preslendikten sonra espresso makinesine yerleştirilir ardından seçilen kahve şurubu içine eklenir.Başlangıçta da bahsettiğimiz üzere istediğiniz kahve şurubundan damak tadınıza uygun lattenizi hazırlayabilirsiniz.

Ardından latteyi asıl latte yapan süt kreması hazırlanıyor. Isıtılan süt krema haline getirilir. Ardından hazırlanmış olan kremamsı yapıdaki süt espresso kahvenin üzerine eklenir.

Kahve Şurubu ile Mocha Nasıl Yapılır?

Mocha espresso bazlı bir içecek olduğu için ilk yapılması gereken espresso kahvenin yapımıdır.

Taze çekilmiş bir kahveye bu genellikle 14 ila 18 gr arasında tercih edilmektedir, barista ekipmanı olan tamper aracılığı ile düzleştirilip preslendikten sonra espresso makinesine yerleştirilir.

Hazır hale getirilmiş olan espessonun içine bahsetmiş olduğumuz kahve şuruplarından biri eklenir. Ardından mochanın yapımında ki en önemli aşama olan buhar yöntemi ile süt ısıtılmaktadır.

Isıtılan süt krema haline getirilir. Ardından hazırlanmış olan kremamsı yapıdaki süt çikolatalı espressonun üzerine eklenir.

Aromalı Şuruplar Hangi AmaçlarlaKullanılabilir?

  1. Aromalı kahveler hazırlamak için şuruplaran faydalanılır.
    Karamel macchiato, mocha gibi.
  2. Soğuk içecekler hazırlarken şurup kullanılır.
    Smoothie veya milkshake gibi soğuk içecekleri hazırlarken şurupları istediğimiz farklı aromaları eklemenin kolay yoludur.
  3. Meyve kokteyli hazırlarken de meyve şurupları kullanılabilir. Böylelikle evimizde olmayan, bulamadığımız meyveler de kokteyller için her an elimizin altında olur.
  4. Tatlı ve pastalar için farklı aromalar istediğimizde aromalı şurupları imdadımıza koşabilir.
  5. Nargilelerde aroma olarak kullanılabilir. Çoğu nargile severler aroma için şurubunu severek kullanmaktadırlar..