1. Kahve M.S. 800’lü yıllarda Etiyopyalı bir çoban tarafından bulunmuş.
  Efsaneye göre 9.yy’da bir çoban, keçilere kahvenin meyvesini yedirmiş ve bir süre sonra kafeininetkisiyle keçiler hareketlenmeye, çobanların deyimiyle dans etmeye başlamışlar. Bu olaydansonra bir rahip kahvenin meyvesiyle kendine bir içecek hazırlamış, bütün gece uyumayıncakahvenin uyarıcı etkisi olan bir içecek olduğu keşfedilmiş ve tüketimi yayılmaya başlamış.

 2. Kahve dondurularak saklanan ilk gıdadır.
  Gıdaları korumak için dondurularak saklanması işlemi ilk olarak İkinci Dünya Savaşı sırasında kahve ile başlamış.

 3. Dünyanın en pahalı kahvesi kedi dışkısından yapılıyor.
  Misk kedisi kahve meyvesiyle besleniyor. Çekirdeklerini ise midesinde fermente edilerek, dışkılıyor. Dışkısından ayıklanan bu çekirdeklerle Bali’de yapılan Luwak kahvesi’nin fincanı 30 euro’dan satılıyor.

 4. ”Capuccino” ismi Fransisken rahiplerinin kıyafetlerinden gelmiş.
  Fransisken rahiplerine İngilizce’de ”Capuchin monks” deniliyor. ”Capuccino”nun rengi, rahiplerin kıyafetlerinin rengine benzediği için bu ismi almış.

 5. Dünya’daki en pahalı kahvelerden bir diğeri fil gübresinden elde ediliyor.
  Tayland’da üretilen bu kahve, 1500 metre’deki kahve meyvelerinin filler tarafından toplanmasıyla elde ediliyor. Aynı kedilerde olduğu gibi fermente edilen kahve dışkıdan ayıklanıyor.

 6. Akşam saatlerinde tükettiğiniz kafein uykunuzu yaklaşık 40 dakika kadar geciktirir.
  Kafein temel olarak, beyninizin melatonin salgılamasını geciktirir. Melatonin hormonu ise bizim biyolojik ritmimizi düzenleyen bir hormondur. Genellikle 23.00-05.00 saatleri arasında salgılanır. Melatonin geç salgılandığı için uykunuz da daha geç gelir.

 7. Dünya’da kahve üreten bölgeler ”Kahve Kemeri” olarak adlandırılıyor.
  Kahve kemeri içindeki bölgeler, kahve tarımı için elverişli alanları içerir. Kahve bitkisi için güneş ve yüksek sıcaklık gerektiğinden kahve kemeri, daha çok tropik alanları içerir.

 8. 1600’lerde kahveye süt eklemeyi bulan Fransız bir doktormuş.
  Böylelikle ‘Cafe Au Laits’ ortaya çıkmış. Bu kahve türünde kahveye yalnızca sıcak süt eklenir. Diğer sütlü kahvelerden farklıdır. Doktor bu kahveyi hastaları için de önermiş.

 9. Eski Arap kültüründe boşanmak kahveye bağlıymış.
  Eski Arap kültürüne göre erkekler eve yeterli kahve getiremiyorsa, kadın kocasından yasal olarak boşanabiliyormuş.

 10. Japonya’da kahveli spa yapabileceğiniz yerler de mevcut.
  En kahveyi tercih etmem derseniz çay veya şarap seçenekleri de var. Tencerelerle pişirdikleri kahveleri havuzunuza bir anda dökebilirler!

 11. Kahvenin letal dozu 100 bardak olarak belirlenmiş.
  Fransız yazar Honore de Balzac yazarken, ilham almak için günde 50 bardak kahve tüketiyormuş.