Bodrum OSMED Sektör Buluşması 27-29 Şubat 2020

Otel Satın Alma Müdürleri Eğitim Derneği(OSMED) tarafından Konacık Mahallesi’ndeki Herodot Kültür Merkezi’nde 27-29 Şubat tarihleri arasında 3. Turizm Sektör Buluşması yapılıyor. Otel ekipmanları ve çeşitli sektörlerden çok sayıda firmanın yer aldığı etkinlik oldukça renkli geçiyor. Etkinliğe yemek yarışmaları da renk katıyor. 

Türkiye Otel Satın Alma Müdürleri Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Arıncı, Kent Haber’e yaptığı açıklamada “Otel Satın Alma Müdürleri Eğitim Derneği, otellerin maliyet, misafir memnuniyeti konusunda kalite, marka ve tedarik zincirini oluşturuyor. Biz otellere ihtiyaç ve hizmet alanını yaratacak markaları bu buluşmaya koyuyoruz. Diğer departmanlarla ilgili de eğitimler yapıyoruz. Başka derneklerle de iş birliği yaparak gastronomi, housekeeping, kat görevlisi, ön büro ile ilgili faaliyetlerimiz de oluyor” şeklinde konuştu. 

Derneğin Bodrum Bölgesel Yönetim Kurulu Başkanı Umut Türkeş ise 3. Turizm Sektör Buluşması’nı gerçekleştirmekten dolayı çok mutlu olduklarını ifade ederek “Sektörle ilgili güzel şeyler yapıyoruz. Bundan sonra da daha güzel şeylere de imza atacağız” dedi. 

Bodrum’un ilk ve tek yüksek teknolojili su üretim tesisine sahip Karia Su firması da buluşmaya katılan firmalar arasındaydı. Karia Su Kurucusu Fevzi Acun, etkinlikte Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Bodrum’un yerel suyunu yerel televizyon kanalı ile duyurmak bizim için ayrı bir mutluluk. Torba Mahallesi’nde çok modern makinelerle oluşturduğumuz fabrikamızda yerel suyumuzu Bodrum halkına, otellerimize veriyoruz. Etkinlikte bize olan talepten memnunuz. Takip eden günlerde daha iyi olacağını ümit ediyoruz” dedi.

Etkinliğin ilk gününde yöresel yemek yarışması yapıldı. Yemekleri değerlendiren jüri üyeleri, karar vermekte zorlandı. 

Yarışmaya Ula’dan katılan Türkan Karslıoğlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Ninelerimizin, anneannelerimizin yaptığı yemekleri tanıtmak istiyoruz. Bu yemekler dar zamanların yemekleri. Ben ev makarnası yaptım. Evdeki bayat ekmekleri küçük küçük doğruyoruz. Sıcak suya atıp süzdürüyoruz. Sonra bir kat ekmek, bir kat çökelek koyup zeytinyağını üzerine döküyoruz. Hem ekmekleri değerlendiriyoruz hem de masraflı bir yemek olmuyor.”

OSMED 2020